“INCYDENT” W NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Zgodnie z naszą facebookową zapowiedzią dzisiejszej nocy prezentujemy Wam nową, rozbudowaną wersję Incydentu Beniamina Muszyńskiego. Dzieło znane niektórym czytelnikom, jako jeden z wielu utworów wchodzących w skład akcji Miniatura.

Czym jest Akcja Miniatura?

To inicjatywa podjęta w kwietniu 2010 roku przez użytkowników forum http://www.paragrafowegranie.fora.pl. Wówczas było to jedyne miejsce w sieci, gdzie miłośnicy gier książkowych mogli aktywnie działać na rzecz promowania tego gatunku, gdyż nieformalne Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru i związany z nim magazyn Masz Wybór założono dopiero pod koniec roku 2010. Głównym celem Akcji Miniatura było stworzenie w okresie od kwietnia do września kilkunastu prostych, krótkich gier książkowych o uproszczonej fabule i marginalnej mechanice. Pozycje te miały być skierowane do początkujących graczy lub osób w ogóle nie zaznajomionych z ideą interaktywnej literatury. Wedle zamysłu twórców gotowy pakiet gier miał być rozpowszechniany w różnych środowiskach (np. szkolnym, studenckim, miłośników fantastyki) i różnymi kanałami (np. za pomocą form dyskusyjnych, witryn internetowych, portali społecznościowych). Mimo początkowego zainteresowania potencjalnych twórców powstało jedynie pięć gier – Marcewo, Afrykański świt, Incydent (wszystkie trzy pióra Beniamina Muszyńskiego), Przesyłka (Michała Ślużyńskiego) oraz Gothic: Polowanie na smoki (Przemysława Pociechy). Ostatecznie cel nie został zrealizowany, a wraz z nadejściem jesieni autorzy gier zaangażowali się w prace nad pierwszym numerem magazynu Masz Wybór, pozostawiając w sieci swoje pozbawione oprawy graficznej i korekty, pisane w pośpiechu dzieła.

W kwietniu 2013 roku, w trzecią rocznicę zainicjowania Akcji Miniatura, nasza redakcja postanowiła rozpocząć prace nad reedycją gier książkowych wchodzących w skład tej jakże chlubnej inicjatywy. Mamy nadzieję, że nowe, wzbogacone o grafikę i poddane korekcie tytuły spełnią swoje pierwotne zadanie i przyciągną nowych fanów gier książkowych, a starym wyjadaczom dostarczą solidnej porcji rozrywki.

Niniejszy gamebook w pełni zasługuje na swój tytuł. Incydent Beniamin Muszyńskiego powstał spontanicznie, w zaledwie trzy dni, i był ostatnią, trzecią grą tego zasłużonego dla gatunku autora w ramach Akcji Miniatura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *