Laureen Bouyssou Zostań bohaterem Biblii. Św Paweł – wędrowiec Chrystusa

Przed nami książka-gra Laureena Bouyssou Św. Paweł – wędrowiec Chrystusa z serii Zostań bohaterem Biblii wydawnictwa Znak. Jest to gra paragrafowa skierowana do dzieci w wieku 7-10 lat, dzięki której możemy wcielić się w postać chłopca – towarzysza podroży misyjnej św. Pawła.

Gra wciąga nas w przygodę rozpoczynającą się w Damaszku w I w n.e. Odgrywamy rolę dziesięcioletniego Cypryjczyka, który spotyka na swojej drodze Pawła. Paweł, były prześladowca chrześcijan, dopiero co nawrócony wyznawca Chrystusa, właśnie wyrusza w świat, aby głosić Ewangelię. Nasz bohater, zafascynowany osobą Apostoła, postanawia mu towarzyszyć. Wspólna podróż trwa kilkanaście lat, przemierzają tysiące kilometrów, spotykając różnych ludzi i przeżywając rozmaite przygody. Oczywiście, pod warunkiem, że przez nasze nierozważne wybory, wyprawa nie skończy się wcześniej niżbyśmy tego oczekiwali.

Intryga gry jest ciekawie skonstruowana. Młody czytelnik może dowiedzieć się, jak wyglądało życie pierwszych chrześcijan oraz poznać fakty z biografii św. Pawła. Podstawą fabuły są wydarzenia opisane w Listach Apostolskich, więc nasze decyzje, przyczyniające się do rozwoju akcji, są w pewnym stopniu ograniczone. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje możliwość dokonania wyborów, które w rezultacie doprowadzą nas do przedwczesnego zakończenia podróży. Są momenty, w których warto podjąć ryzyko, ale należy liczyć się z możliwymi negatywnymi konsekwencjami takich decyzji.

Mam dwa małe zastrzeżenia co do tej pozycji. Kolekcjonowane przez nas w czasie rozgrywki przedmioty nie mają zasadniczego znaczenia dla fabuły. Może z wyjątkiem jednego przypadku, ale jest on na tyle marginalny, że prawie bez znaczenia. Skoro mamy możliwość zdobywania oraz kupowania przedmiotów, spodziewałam się, że będę mogła wykorzystać je w jakiś ciekawy sposób, ale tak się nie dzieje. Z cechami jest już ciut lepiej, ale i tak uważam, że ich wybór, powinien mieć większy wpływ na przebieg wydarzeń. Drugim zastrzeżeniem jest punkt widzenia – z założenia wcielamy się w rolę chłopca i w tej kwestii nie ma dyskusji. Nie jest to może do końca wadą, ale tak jak wyżej, niewykorzystanym potencjałem, który mógłby w jeszcze większym stopniu uatrakcyjnić tę historię, zwłaszcza dla dziewczynek. A, i jeszcze mały błąd w opisie gry na okładce – „historia dzieje się trzydzieści sześć lat po śmierci Chrystusa” – no nie, ona się wtedy kończy…

Reasumując. Św. Paweł – wędrowiec Chrystusa to religijna historia przygodowa, w której motywacją naszego bohatera jest fascynacja naukami oraz osobą św. Pawła. Dodatkowo, w tle zarysowany jest wątek miłosny. Książka jest starannie i ładnie wydana, pod względem estetycznym – atrakcyjniejsza niż mogłoby się to wydawać z samej okładki. Miłym zaskoczeniem podczas czytania, było to, że nie natknęłam się w niej na błędy (oprócz tego z okładki, o którym wspomniałam wcześniej) oraz chochliki drukarskie (co nie jest takie oczywiste). Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę-grę, także osobom nieszczególnie religijnym, bo jest to po prostu ciekawie opowiedziana historia. Na koniec dodam jeszcze, że nie należy sugerować się przedziałem wiekowym podanym na okładce. Gra może sprawić radość także młodszym dzieciom, zwłaszcza podczas wspólnego, wieczornego czytania z rodzicami.

Anna Czernek

Tytuł: Św. Paweł – wędrowiec Chrystusa
Autor: Laureen Bouyssou
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 2016

O książkach, w których Ty jesteś bohaterem