Paul Beaupere „Mojżesz – wielka przeprawa”

Mojżesz – wielka przeprawa Paula Beaupere to druga książka-gra dla dzieci z serii Zostań bohaterem Biblii wydawnictwa Znak. Tym razem fabuła gry przybliża młodemu czytelnikowi starotestamentową przypowieść o wyjściu Izraelitów z Egiptu.

Podczas gry wcielamy się w postać izraelskiego chłopca, który towarzyszy oraz pomaga Mojżeszowi. Jesteśmy świadkami dziesięciu plag zesłanych przez Boga na Egipcjan, uciekamy przed gniewem Faraona oraz przechodzimy przez Morze Czerwone. Przygoda, chociaż objętościowo bardzo podobna do części Św. Paweł – wędrowiec Chrystusa, posiada mniej treści oraz elementów gry. Często przechodzimy do kolejnych paragrafów bez możliwości dokonania żadnego wyboru – dwa razy natknęłam się na ciąg ośmiu paragrafów. Mamy do rozwikłania jedno zadanie, pamięciowe – problem w tym, że odpowiedzi podane są w paragrafie obok, nawet nie musimy przewracać kartki, aby podglądnąć rozwiązanie. W poprzedniej części serii mieliśmy możliwość wybrania cech oraz kolekcjonowania przedmiotów, może nie było to idealnie dopracowane, ale na pewno wprowadzało urozmaicenie. Tutaj czegoś takiego nie mamy, gra ogranicza się tylko i wyłącznie do wybierania ścieżek, którymi chcemy iść, a jak wspomniałam wyżej, trafiamy na momenty przestoju, co po prostu staje się trochę nużące.

Natomiast, duży plus tej pozycji stanowi fabuła. Motywem przewodnim gry jest przyjaźń naszego bohatera nie tylko z Mojżeszem, ale także z młodym Egipcjaninem. Uważam, że jest to ciekawy sposób na opowiedzenie tej właśnie historii. Dzięki ukazaniu relacji wiążącej młodego Izraelitę z Egipcjaninem, gra dużo zyskuje i może stać się pretekstem do rozmowy oraz wartościową lekcją dla dzieci. Przekonujemy się, że nie każdy inny jest zły i należy się go bać, że niekiedy jesteśmy postawieni w sytuacji, w której musimy dokonać nieoczywistych wyborów. Tylko w ten sposób dojdziemy szczęśliwie do końca rozgrywki.

Fabułę, opartą na relacji przyjaźni, uważam za największy plus tej pozycji. Ponadto, książka jest ładnie wydana, nie zawiera błędów i przyjemnie się ją czyta. Poprzednią część polecałam nie tylko dzieciom w wieku 7-10, do których kierowana jest gra, ale także młodszym do wspólnego czytania z rodzicami. W tym przypadku zalecam trzymanie się przedziału wiekowego. Historia jest brutalniejsza od opowieści o św. Pawle – jak wiadomo, Bóg Starego Testamentu nie był zanadto miłosierny.

Anna Czernek

Tytuł: Mojżesz – wielka przeprawa
Autor: Paul Beaupère
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 2016

O książkach, w których Ty jesteś bohaterem