WODNY PAJĄK

Niniejszy artykuł pierwotnie ukazał się we wrześniu 2011 roku w piątym numerze magazynu Masz Wybór.

W drugim numerze MW Beniamin Muszyński zrecenzował Pajęczą Sieć, rewelacyjną grę detektywistyczną, wydaną nad Wisłą w 1996 roku przez wydawnictwo eMPI2. Postawił jej bardzo wysoką notę 9/10, pod którą podpisuję się obunóż. Czy Wodny Pająk, który ukazał się w Polsce dwa lata później, stanowi kontynuację dorównującą pierwowzorowi?

Przed rozpoczęciem lektury Wodnego Pająka zastanawiałem się, czy rozgrywka będzie wyglądać podobnie, jak w Pajęczej Sieci, czy też będzie to gra zupełnie inna. Okazało się, że jedyna znacząca zmiana to inne umiejscowienie akcji i fabuła – tym razem zajmujemy się nie zagadką podłożenia bomby, a kradzieży złota przewożonego w sejfie na pokładzie statku. Cała reszta pozostała praktycznie bez zmian, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu trudności, któremu nie omieszkam poświęcić całego następnego akapitu.

Pierwszy kontakt z detektywistycznymi grami Robina Waterfielda i Wilfrieda Daviesa jest wszak jak oberwanie kijem bejsbolowym po nerkach. Pajęcza Sieć i Wodny Pająk to jedne z najtrudniejszych gier książkowych znanych rodzajowi ludzkiemu. W wielu innych paragrafówkach łatwo przegrać – wtedy jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by cofnąć się o paragraf czy dwa i udawać, że nic się nie stało. Złożoność omawianych gier nie pozwala na takie oszustwa – każda przegrana jest ostateczna i dotkliwa. Zebrałeś za dużo informacji niezwiązanych ze śledztwem? Zabrakło jednej wymaganej? Doznałeś urazu uniemożliwiającego dalsze śledztwo? A może niesubtelnym śledztwem uraziłeś jakąś grubą rybę? Bardzo nam przykro, panie Twardy Mózg (nie ja wymyśliłem tę ksywkę!). Aha, nie zapomnij złożyć szczegółowego raportu – przyda się twojemu następcy. O tak, seria Intryga to prawdziwa droga przez mękę, która sprawi, iż drzemiący w Tobie pięciolatek o detektywistycznych aspiracjach zaszyje się gdzieś w kąciku i rozpłacze.

Schemat rozgrywki jest dość prosty. Po krótkim, na poły interaktywnym wstępie fabularnym otrzymujemy wolną rękę. Od tego momentu możemy poprowadzić śledztwo gdzie i jak nam się żywnie podoba. W trakcie śledztwa zbieramy informacje, mające postać liczb od 1 do 71 (to właśnie Pajęcza Sieć i Wodny Pająk jako pierwsze wprowadziły ten system, który później nieco zmodyfikował i zaczął wykorzystywać w swoich projektach Muszyński). Niektóre są potrzebne do ukończenia gry, inne nie mają żadnej wartości. Jeśli zdobędziemy odpowiednio dużo tych pierwszych i odpowiednio mało tych drugich, przejdziemy na kolejny etap śledztwa – i tak dalej, aż do schwytania sprawców i udowodnienia przestępstwa. Sęk w tym, że liczba tropów, jakimi można podążyć, jest ogromna. Nigdy nie wiemy, czy dana informacja jest bezużyteczna, potrzebna, czy też może okaże się niezbędna, lecz dopiero pod sam koniec. To wszystko powoduje, że paragrafówki po prostu nie da się przejść za pierwszym razem. Ani za drugim, trzecim… W Wodnego Pająka trzeba grać metodą prób i błędów. Gra jest przez to niekiedy bardzo frustrująca, ale też jej ukończenie dostarcza niepomiernej satysfakcji (Cause I try! And I try!…). Taki styl zabawy może zirytować wiele osób – nie jest to raczej książka, którą wręczysz małemu brzdącowi, by zainteresować go interaktywną literaturą. Podejście do gry przy nieodpowiednim nastawieniu może zaowocować nowym rekordem w rzucie paragrafówką w dal – a to raczej kiepski pomysł, zważywszy, że nędznie sklejone kartki wypadają pod naciskiem wzroku.

Pomijając jednak mankamenty związane z jakością wydania, Wodny Pająk to gra naprawdę dobra, stanowiąca przyjemną powtórkę z rozrywki. Jej 300 paragrafów i wysoki poziom trudności zapewniają lekturę na długi czas. Jeśli nie podobała Ci się Pajęcza Sieć, jej kontynuacja również nie przypadnie Ci do gustu. W przeciwnym razie – kupuj w ciemno.

Michał Leon Ślużyński

Ocena: 8/10
Tytuł: Wodny Pająk
Autorzy: Robin Waterfield, Wilfried Davies
Wydawnictwo: empi2
Rok wydania: 2011
Do nabycia: na Allegro lub bezpośrednio w oficjalnym sklepie wydawcy w rewelacyjnej cenie 7 zł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O książkach, w których Ty jesteś bohaterem