Misie lubią miodek. My natomiast lubimy gry paragrafowe dla dzieci, toteż z radością przywitaliśmy kolejną w ostatnich latach publikację tego typu – Bajkę wybierajkę spod pióra Macieja Jasińskiego, autora Jak wytresować Cthulhu, opatrzoną licznymi ilustracjami Tomasza Kaczkowskiego.
W błędzie byłby ten, kto, dostrzegając niepozorną bajkową tematykę i skromny stosunek tekstu do ilustracji, uznałby z góry omawianą książkę za nie zaskakującą od strony fabularnej. Owszem, książeczka oferuje raczej proste bajkowe motywy, z uporczywymi staraniami zdobycia miodku przez futrzanego protagonistę na czele. Oryginalnie prezentuje się jednak struktura interakcji, w jakie angażowany jest czytelnik. Oprócz klasycznego podejmowania decyzji co do poczynań postaci, możemy też bowiem wielokrotnie przeskakiwać pomiędzy czytanymi wątkami, opuszczając przykładowo na chwilę Bardzo Głodnego Misia i spoglądając, co porabia mrówka Ferdynand. Ten intrygujący zabieg, oprócz dostarczania remedium na problem dłuższego skupienia uwagi na jednym temacie przez dziecko, zmusza także i starszego czytelnika do zastanowienia się nad naturą narracji w sposób, który kojarzy się raczej z eksperymentalnymi dziełami hipertekstowymi, zamiast z paragrafówkami.
Potwierdzenie tych skojarzeń stanowi umieszczona na pierwszej stronie notka Inspirowane utworem Raymonda Queneau Un conte à votre façon – a zatem właśnie transmedialnym hipertekstem z 1967 roku. Pisarz był związany z grupą Oulipo, która w latach 60. XX w ramach inspirowanych matematyką eksperymentów literackich tworzyła również literaturę interaktywną. Więcej o dokonaniach rzeczonej grupy pisaliśmy u zarania naszej działalności.
Choć bajce-wybierajce nie brakuje zatem zaskakującej głębi, jako pierwsze w oczy rzucają się walory estetyczne wydania. Ładna twarda okładka skrywa 28 stron zapełnionych kolorowymi ilustracjami, nad wyraz wprawnie skomponowanymi z tekstem. Urocze oblicza zwierząt cieszą oko i budzą apetyt na kolejne bajki-wybierajki duetu Jasiński-Kaczkowski bądź innych równie zdolnych twórców.
Pozostaje tym samym mieć nadzieję, że to dopiero początek długiej serii interaktywnych książek dla dzieci i początek szerszego trendu ich wydawania, jaki zaczęła być może przed kilku laty Dorota Sidor świetnym „Gdzie jest wydra?”. Tak estetycznych, sympatycznych, a zarazem niebanalnych publikacji nigdy za wiele.
Michał Leon Ślużyński
Tytuł: O bardzo głodnym misiu
Seria: Bajki wybierajki (tom 1)
Autor: Maciej Jasiński
Ilustracje: Tomasz Kaczkowski
Wydawnictwo: Tako
Rok wydania: 2019