MUZEUM INICJATYW

Nasze Muzeum Inicjatyw ma na celu zachować pamięci o działaniach podejmowanych przez fanów na rzecz promowania gier książkowych w Polsce. Zbiór podstawowych informacji o nieistniejących lub nieaktywnych witrynach internetowych dedykowanych polskim gamebookom być może – jak mamy nadzieję – będzie wsparciem (obok Polskiej Bibliografii Gier Książkowych) dla ludzi piszących o historii fanowskiej sceny gier paragrafowych w Polsce. A także – po prostu dla każdego, kogo interesuje temat naszego ukochanego hobby.

Z pozdrowieniami,

Redakcja

Gry Paragrafowe / „Strona Aliena” / „Webpark”
(założyciel: Łukasz Alien Sewastianik)

Adresy:

www.gryparagrafowe.webpark.pl 2002 – 2011

www.paragrafowegranie.republika.pl 2011 – 2018

www.paragrafowegranie.interiowo.pl 2018

www.paragrafowegranie.pl 2018 – 2019

Opis:

Witam serdecznie na mojej stronie poświęconej grom paragrafowym. Znajdziesz tu m.in. szczegółowy artykuł dotyczący istoty gier paragrafowych (czyli o co w tym chodzi), Download zawierający kilka gier paragrafowych oraz ich opis w dziale Opisy Gier. Wszystkie gry są napisane w htmlu, więc aby w nie zagrać potrzebna jest przeglądarka internetowa. Zapraszam i życzę miłej lektury.

Łukasz

Stery zostały oficjalnie przekazane nowej administracji, strona jednak nadal pozostanie w postaci takiej, jaką stworzył ją Alien. Chcemy, aby strona nadal rozwijała się i kładła solidne fundamenty pod polską arenę gier paragrafowych. Liczymy przy tym na Waszą pomoc. W imieniu nowej administracji pozdrawiam i życzę wielu miłych chwil spędzonych w paragrafowym świecie.

Recoil

Jeśli jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz czym są gry książkowe, kliknij w ten link. Dowiesz się z niego na czym to wszystko polega i dlaczego warto zainteresować się tym tematem.

Źródło opisu: https://web.archive.org/web/20190620173649/http://www.paragrafowegranie.pl/

Zakończenie działalności: 2019 (w przybliżeniu)

Krótka lekcja historii:

W roku 2002 Łukasz Alien Sewastianik założył swój portal. Przez szereg lat ta niewielka strona sukcesywnie przyciągała ku sobie miłośników, wówczas zdającego się umierać, gatunku. Na jej łamach zaczęto publikować amatorskie gry polskich twórców, oraz zbierać podstawowe dane bibliograficzne wszystkich wydanych w naszym kraju gier książkowych. Pod koniec 2007 roku, pod kierownictwem Michała Recoila Rosińskiego (od sierpnia 2008 roku administratora strony Sewastianika), powstało forum tematyczne, na którym ostatecznie wykrystalizowała się grupa twórców i miłośników gatunku dążąca do przeobrażenia i rozpropagowania idei gier książkowych.

W 2010 powstał – z inicjatywy i ze wsparciem osób związanych ze stroną Aliena i forum Recoila – magazyn internetowy Masz Wybór (założony przez Beniamina Muszyńskiego i Mikołaja Kołyszko) był jedynym w Polsce pismem poświęconym interaktywnym, fabularnym gałęziom kultury. W jego ramach powstało również (działające do dziś) Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru, którego celem jest profesjonalnie wydawanie gier książkowych polskich autorów.

Wywiady:

Łukasz Alien Sewastianik

Michał Recoil Rosiński

Interfejs witryny:

Książkosilnik
(założyciel: Kacper Jankowski)

Adres:

www.ksiazkosilnik.pl

Opis:

KsiążkoSilnik jest serwisem który wspiera pisanie gier książkowych. Jest przeznaczony dla pisarzy, twórców gier oraz dla każdego kto chce rozpocząć przygodę z pisaniem interaktywnych opowiadań. Największym udogodnieniem jest edytor, który pomaga w organizacji dzieła. Sam znajdzie możliwe zakończenia i ślepe zaułki. Można także obejrzeć swoje dzieło z ‘lotu ptaka’, dzięki czemu łatwiej zorientować się w przejściach między stronami i sprawdzić możliwe przebiegi historii.

Źródło opisu: https://masz-wybor.com.pl/wywiad-z-kacprem-jankowskim/

Zakończenie działalności: 2019 (w przybliżeniu)

Interfejs witryny:

Paragrafka
(założyciel Jakub Jastrzębski)

Adres:

www.paragrafka.pl

Opis:

PARAGRAFKA TO SERWIS POŚWIĘCONY GROM PARAGRAFOWYM. TO MIEJSCE GDZIE ZNAJDZIESZ RECENZJE ORAZ INFORMACJE ZE ŚWIATA GIER KSIĄŻKOWYCH. PARAGRAFKA, TO MIEJSCE TWORZONE PRZEZ FANÓW DLA FANÓW.

Paragrafka to serwis na którym znajdziecie recenzje gier książkowych, ale nie tylko! Wspieramy wszelkie inicjatywy na rzecz szerzenia wiedzy na ich temat, jak i rozrywki samej w sobie. Sponsorowaliśmy wiele wydań książek, które były grami paragrafowymi. Obejmowaliśmy patronatem medialnym gry i książki, które przyczyniały się do rozpowszechniania tego gatunku w Polsce. Nawet wydaliśmy kilka gier na urządzenia mobilne. A wszystko to, bo to kochamy!

Gry paragrafowe cieszyły się największą popularnością w latach osiemdziesiątych XX wieku. W XXI wieku przezywają prawdziwy renesans, a my chcemy być tego częścią. Dziś znacznie częściej rozrywki dostarczają komputery. Mało kto decyduje się zagrać w grę paragrafową, najczęściej w ruch idzie komputer lub konsola. Nie mamy nic przeciwko elektronicznym rozrywkom, chcielibyśmy jednak ponownie spopularyzować gry książkowe. I to jest naszą misją! Serwis Paragrafka przywraca popularność tej formie rozrywki. Na naszej stronie, będziemy prezentowali wszystkie paragrafówki, jakie tylko wpadną w nasze ręce. Będą to zarówno gry wydane w Polsce, jak i za granicą. Paragrafka to twoja baza gier książkowych, która pozwoli ci zaznajomić się z jedną z najlepszych, naszym zdaniem form rozrywki. Nie mamy zamiaru zmuszać kogokolwiek do grania w paragrafówki. Pamiętaj, wybór #należy zawsze do ciebie! My zadbamy o to, byś otrzymał rzetelne informacje.

Źródło opisu: www.paragrafka.pl/paragrafka/

Zakończenie działalności: 2021 (strona istnieje)

Interfejs witryny:

Paragrafówka
(założyciel: San)

Adres:

www.paragrafówka.pl

Opis:

Witam ponownie!

Stało się. Konspiracja związana z moim serwisem się kończy.
Jak wcześniej wspominałem, w ramach zajęć z Baz danych popełniłem szkielet serwisu umożliwiającego wprowadzanie i rozgrywania fantasolo.

Na pierwszy ogień poszła autorska paragrafówka mojego znajomego, potem innego znajomego, a potem wziąłem się za te dostępne w sieci.
Dzięki słowom otuchy i za zgodą Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru wprowadziłem kilka znanych powszechnie scenariuszy.
Nie mogłem sobie jednak pozwolić na zlekceważenie Dreszcza… i tak oto, po wielu dniach pracy, udało mi się go wprowadzić tak, że da się zagrać. Nie wszystko jest tak jak być powinno, ale wierzę, że z Waszą pomocą w końcu i to uda się dopieścić.

Strona jest prosta i wierzę, że taka powinna właśnie być. Panel kontrolny jest toporny, ale daje spore możliwości.
Export do pdf też kiedyś się pojawi.

Dobra, wystarczy.

Rejestracja i korzystanie z serwisu jest i zawsze będzie darmowe, pod warunkiem, że będą do mnie wracały informacje o błędach 😉
Nie zapominajcie o wspieraniu autorów gier!

p.s. póki co nad treścią paragrafu pojawia się jego 'nazwa’. w mojej koncepcji ma się to zmienić, więc jedynym znakiem, co się zrobiło jest adres strony. jeśli coś nie działa, proszę o jego skopiowanie i wysłanie mi (np. tutaj) z opisem problemu. postaram się to naprawić.

Źródło opisu: http://www.paragrafowegranie.fora.pl/paragrafowe-www,42/paragrafowka-pl,819.html

Zakończenie działalności: 2016 (w przybliżeniu)

Interfejs witryny:

Paragrafy
(założyciel: Tomasz Jaczu Jaczewski)

Adres:

www.paragrafy.prv.pl

Opis:

W dobie gier komputerowych niewiele osób pamięta jeszcze o tych małych grach-książkach… a szkoda. Bo to właśnie dzięki nim w dużej mierze narodziła się u nas fascynacja grami RPG. Dużo już napisano artykułów o tym czym są gry paragrafowe więc nie będę się rozpisywał zbytnio na ten temat bo nie chcę tworzyć n-tej definicji.

Gry paragrafowe są grami bardzo zróżnicowanymi pod względem trudności i skomplikowania zasad. Znajdziemy takie które mają proste zasady i prostą fabułę oraz takie, których zasady i fabuła przyprawią nas momentami o ból głowy. Jednak mimo tego jest jedna zasada która łączy wszystkie gry tego rodzaju mianowicie skoki między paragrafami, które opisują wybór jakiego dokonaliśmy w danym momencie.

Ciężko jest jednak wytłumaczyć czym są gry paragrafowe osobie która nigdy nie miała z nimi styczności, więc takim osobom proponuje po prostu zagranie w taką grę czy to komputerową czy książkową. Albo je pokochacie albo uznacie za kompletną stratę czasu.

Źródło opisu: https://web.archive.org/web/20120414054112if_/http://paragrafy.ehost.pl/hist.htm

Zakończenie działalności: 2012 (w przybliżeniu)

Interfejs witryny:

Vergate / P9
(założyciel: Magnefikko)

Adres:

www.kostekstudio.pl/Vergate/

Opis:

Witaj w Vergate!

Jest to druga polska strona o grach paragrafowych i MUD’ach, oraz innego rodzaju tekstówkach – jednocześnie jest największą z nich w Polsce. Poza listą gier, downloadem, recenzjami itp. znajdziesz tutaj edytor Paragraph 9 – narzędzie do tworzenia gier paragrafowych On-Line!

W tym samym dziale masz również dostęp do stworzonych przez użytkowników gier. Innymi słowy – gry paragrafowe wszelkiej maści których nie znajdziesz nigdzie indziej…

PS. Skąpość (brak) szaty graficznej jest celowa. Ma na celu zachowanie „paragrafowego” klimatu.

Źródło opisu: https://web.archive.org/web/20100221183145/www.kostekstudio.pl/Vergate/

Edytor P9 stanowi część założonego w 2008 roku serwisu Vergate, który miał stanowić rozbudowany portal poświęcony grom tekstowym. Niestety strona została szybko zapomniana tak przez użytkowników, jak i przez twórcę, powiększając stertę umarłych w powijakach projektów dotyczących paragrafówek. Serwis, a więc i kreator P9 wciąż jednak istnieją. I całe szczęście, ponieważ jest to proste, wygodne narzędzie, umożliwiające szybkie stworzenie całkiem rozbudowanej gry paragrafowej. Wpisując w proste formuły, możemy stworzyć (niespodzianka!) sieć paragrafów oraz zmienne, co pozwala choćby zrobić kartę postaci ze statystykami. W ramach bonusu – łatwa kompilacja na HTML. A żeby nie było zbyt dobrze – odrzucająca, czarno – biało – czerwona szata graficzna. Cóż, nie można mieć wszystkiego…

Źródło opisu: https://masz-wybor.com.pl/edytory-gamebookow-online/

Zakończenie działalności: 2011 (w przybliżeniu)

Interfejs witryny:

O książkach, w których Ty jesteś bohaterem