EDYTORY GAMEBOOKÓW ONLINE

Niniejszy artykuł pierwotnie ukazał się w kwietniu 2011 roku w trzecim numerze magazynu Masz Wybór.

Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiam kolejną część artykułu o komputerowych edytorach gier książkowych. Ze znaczącą różnicą – tym razem przyjrzymy się programom, które można uruchomić bezpośrednio przy użyciu przeglądarki internetowej.

Zanim przejdę do głównego dania, kilka słów wyjaśnienia – w Internecie można znaleźć wiele paragrafówek „społecznościowych”, w których każdy może dodać własne opcje wyboru i paragrafy, jak choćby popularna Gra Nonsensopedii. Pominąłem je w tym artykule, gdyż moim celem było pokazanie sieciowych edytorów, dzięki którym można stworzyć od podstaw własnego gamebooka. Być może wrócimy jeszcze do tematu grupowych i otwartych projektów w przyszłości. Tymczasem kończmy puste gadanie i zobaczmy, co World Wide Web ma nam do zaoferowania.

Choose Your Own Adventure Wiki
Wbrew pozorom tytuł tej anglojęzycznej strony Wiki nie ma nic wspólnego z znaną brytyjską serią gier paragrafowych – po prostu ze względu na jej popularność Anglicy często określają tą nazwą gatunek gier książkowych.
Mechanizmy encyklopedii Wiki dobrze sprawdzają się w tworzeniu gier paragrafowych. Świadczy o tym pokaźna lista ukończonych bądź wciąż tworzonych gier, które każdy internauta może edytować – strona łączy więc platformę do tworzenia gier paragrafowych ze wspomnianym już mechanizmem „gamebooków społecznościowych”.

Choć przy użyciu takich stron można bezproblemowo tworzyć gry paragrafowe, to ograniczone mechanizmy Wiki powodują, że nie rozwiniemy zanadto skrzydeł. Osobiście radziłbym skierować swoje kroki w stronę innych portali, opisanych w tym tekście.

http://editthis.info/choose_your_own_adventure/Main_Page

ChooseYourStory
Wśród wszystkich zaprezentowanych w tym artykule programów do tworzenia gier książkowych, ten sprawia wrażenie najlepiej wykonanego i najbardziej rozbudowanego. Ma sporą bazę artykułów, które ułatwią korzystanie ze strony początkującym, rozbudowane możliwości (m.in. możliwość tworzenia zmiennych i umieszczania ilustracji) i dużą ilość stworzonych przez użytkowników gier, podzielonych na kategorie gatunkowe. W razie kłopotów z użytkowaniem strony zawsze można poprosić o pomoc na forum, na którym aktywnie udzielają się fani portalu.
Teoretycznie mamy więc do czynienia z idealną propozycją dla wielbicieli internetowych gier paragrafowych, jednak dla wielu ludzi przeszkodę będzie stanowić anglojęzyczność witryny i samych gier. Jeśli jednak nie obcy Ci język Shakespeare’a, to ChooseYourStory jest dla Ciebie pozycją obowiązkową.

http://chooseyourstory.com/

Fighting Fantasy Gamebook Sidebar
Paweł Snori Ziemski, autor rozbudowanej gry paragrafowej online Tkacze Burz, stworzył program pozwalający rozszerzyć grę napisaną w HTML (lub przekonwertowaną na ten język przy użyciu niektórych programów do pisania paragrafówek) o mechanikę walki z Fighting Fantasy (polskim graczom znaną lepiej pod nazwą Fantasolo) i rzuty kostką. Jeśli ktoś myśli o stworzeniu gry labiryntowej, użycie programu Fighting Fantasy Gamebook Sidebar będzie sporym ułatwieniem dla niego i przyszłych graczy.

http://www.dudziarz.e12.pl/otobajka/wordpress/

P9
Edytor P9 stanowi część założonego w 2008 roku serwisu Vergate, który miał stanowić rozbudowany portal poświęcony grom tekstowym. Niestety strona została szybko zapomniana tak przez użytkowników, jak i przez twórcę, powiększając stertę umarłych w powijakach projektów dotyczących paragrafówek. Serwis, a więc i kreator P9 wciąż jednak istnieją. I całe szczęście, ponieważ jest to proste, wygodne narzędzie, umożliwiające szybkie stworzenie całkiem rozbudowanej gry paragrafowej. Wpisując w proste formuły, możemy stworzyć (niespodzianka!) sieć paragrafów oraz zmienne, co pozwala choćby zrobić kartę postaci ze statystykami. W ramach bonusu – łatwa kompilacja na HTML. A żeby nie było zbyt dobrze – odrzucająca, czarno – biało – czerwona szata graficzna. Cóż, nie można mieć wszystkiego…
W planach była też kolejna wersja kreatora, P27. Miała mieć specjalny system rozstrzygania walk i opcję tworzenia gier dla dwóch graczy. Niestety, nie wyszła poza „fazę gdybacyjną”.

http://www.kostekstudio.pl/Vergate/

Paragraf
Pod tą testową nazwą kryje się bardzo wczesna, próbna wersja ciekawie zapowiadającego się edytora. Autor (Maciej Kogut, stworzył On również stronę pewnego znanego Wam zinu) zawiesił projekt ze względu na brak czasu, lecz nadal warto przetestować możliwości programu – nie tylko po to, by przesłać autorowi swe uwagi, lecz z mniej altruistycznych pobudek. To po prostu przyzwoity kreator. I choć twórca oznajmił, iż wszystko w nim stworzone zostanie prawdopodobnie usunięte, to istnieje opcja kompilacji do pliku TXT, z uprzednim przemieszaniem paragrafów.
Niestety, jest to bardzo wczesna wersja, także mogą pojawić się różne błędy. Pozostaje zacisnąć zęby i czekać w nadziei na kontynuację projektu. Oby nastąpiła!

http://paragraf.keep.pl/edytorek/

The Neverending Tale
Niekończąca się opowieść to strona o założeniach charakterystycznych dla gier kreowanych wspólnie przez społeczność internautów. Twórca opisuje je zresztą w krótkim wstępie – zagraj w stworzone przez innych gry, a jeśli zabraknie w nich wyboru, jaki chciałbyś podjąć, dodaj go. Użytkownicy z zapałem spełnili jego prośbę – doprowadziło to do sytuacji, gdzie opcji wyboru jest nawet kilkaset w jednym paragrafie!
Możliwe jest jednak również stworzenie nowej gry, choć edytorowi brak wodotrysków – całość ograniczono do podstawowego podejmowania decyzji i wędrowania między paragrafami. Jeśli więc chcecie stworzyć własną paragrafówkę onlinę, lepiej wybierzcie inny edytor.

http://www.coder.com/creations/tale/

Michał Leon Ślużyński

O książkach, w których Ty jesteś bohaterem