MAMY ZWYCIĘZCĘ!

Konkurs kryptograficzny wygrał Mateusz Migacz z Jaworzna.

W rozwiązaniu zagadki pomogła mi opublikowana podpowiedź – pisze szczęśliwy zwycięzca. – Gdy przeczytałem, że konieczne jest odnalezienie słowa-klucza, to zacząłem szukać słowa/słów, które najbardziej wyróżniają się z tekstu. Tak trafiłem na „MASZ WYBÓR”, które było największe. Następnie wydrukowałem artykuł, odnalazłem pierwszy szyfr, który wymagał zastosowania słowa – klucza. Przez 15 minut uczyłem się, jak deszyfrować słowa, a potem już poszło z górki. Nie udało mi się odgadnąć kilku liter, dlatego wpisałem hasło z „dziurami” w Google. Wyszukiwarka zwróciła mi wynik, który uznałem za prawdopodobny. Sprawdziłem, czy na pewno się zgadza, okazało się że tak, dlatego wysłałem maila z odpowiedzią. Byłem bardzo zestresowany, myślałem że już na pewno ktoś wcześniej odgadł hasło i nie będę pierwszy.

Zaszyfrowanym hasłem była łacińska sentencja: Maxima enim patientia virtusCierpliwość jest największą cnotą. Hasło zostało zakodowane szyfrem Vigenere’a.

Wygrałem książkę, na której bardzo mi zależało – dodaje Mateusz. – Konkurs był bardzo ciekawy. Gdyby nie została podana podpowiedź, to prawdopodobnie nie udało by mi się odgadnąć o jakie zdanie chodzi, albo zajęłoby mi to bardzo dużo czasu.

Nagroda trafi do adresata w ciągu tygodnia.

Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *