BRWIKON – PODSUMOWANIE

Czas na podsumowanie tegorocznej edycji podwarszawskiego konwentu miłośników fantastyki Brwikon, którego nasza redakcja objęła patronatem medialnym.

BRWIKON 2014 OCZAMI ORGANIZATORÓW
Już po raz trzeci okazało się, że małe miasteczko pod Warszawą może zaoferować atrakcje, które przyciągną do niego tłumy ludzi. A konkretnie niemal 800 osób odwiedzających Brwinów w ramach Konwentu Fantastyki i Gier Planszowych BRWIKON 2014. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Nr 1 w Brwinowie wspomagane przez Klub Fantastyki w Brwinowie oraz sklep Grendel.pl. W tym roku nasza impreza została objęta patronatem Starosty Pruszkowskiego.

Brwinów, Warszawa, Michałowice, Pruszków, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Zakopane, Szczecin, Otrębusy, Radom, Gdańsk, Książenice, Piastów, Podkowa Leśna, Suwałki, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków, Legionowo, Leszno, Ostrów Mazowiecki, Poznań, Rzeszów, Przemyśl, Sosnowiec, Chełm, Żyrardów, Piotrków Trybunalski, Komorów, Łódź, Żary, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn, Wołomin, Sierpc, Skierniewice, Biała Podlaska, Legnica, Siedlce, Piaseczno, Puławy, Sochaczew, Otwock, Wrocław, Opole, Kalisz, Wejherowo … uff! Można wyliczać i wyliczać. Odwiedzili nas ludzie z całej Polski, a my przyjęliśmy ich najlepiej jak potrafiliśmy. I chyba nam się udało, bo co chwila napływają do nas miłe słowa od uczestników imprezy.

Trwająca w dniach 30.05-01.06 impreza osadzona była w tym roku w tematyce cyberpunk. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Było ich kilkadziesiąt i to skondensowanych do trzydniowej zabawy. Prelekcje, konkursy, spotkania z pisarzami (Michał Gołkowski, Tomasz Kołodziejczak, Jerzy Rzymowski i Andrzej Pilipiuk), zapełniony po brzegi gamesroom, wioska wikingów organizowana przez Mazowiecką Drużynę Wojów Weles czy warsztaty Robotów i Spółki – u nas każdy znalazł coś dla siebie.
Emocji nie zabrakło także w sercu imprezy, czyli w holu głównym szkoły, gdzie pojawili się wszyscy wystawcy. Odbyła się tam słynna loteria Rebela, a także konkurs Cosplay oraz gala pierwszej edycji konkursu literackiego o „Dębowe Pióro”. Spośród 70 opowiadań najlepsze okazało się opowiadanie Olafa Pajączkowskiego pt. „Gra”. Tuż za zwycięzcą uplasowali się Ewa Grim i Adam Podlewski. To na pewno nie był ostatni konkurs literacki, jaki przyszło nam organizować. Nagrody wręczała obecna na imprezie Starosta Pruszkowski Pani Elżbieta Smolińska, która później została na konwencie i – odnosimy wrażenie – bawiła się bardzo dobrze do samego końca sobotniego wieczoru.

W tym roku nie zabrakło również modelarstwa. Tak jak poprzednio, warsztaty prowadziły dziewczyny z Desperate Workshop. Ola i Ania przez całą sobotę pozwalały każdemu, kto tylko zechciał złapać za pędzel, dać się ponieść swojej wyobraźni i przelać ją na Orka, Elfa lub Space Marine. Pod koniec warsztatów Desperatki wraz z przedstawicielem organizatorów, wybrali trzy najładniejsze ich zdaniem figurki i uroczyście wręczyli nagrody ich autorom. W salce na piętrze – co już powoli staje się tradycją – przedstawiciele LugPol wyczarowywali z Lego niesamowite światy. Dorośli fani klocków postawili kilkanaście makiet ze swoimi pracami. Sala była praktycznie non stop zapełniona dziećmi nie mogącymi oderwać od nich wzroku.

Punktem kulminacyjnym konwentu był pokaz laserów, który odbył się w sobotni wieczór. Nie sposób opisać wrażeń. Zachwyt. To jest właściwe słowo. Przed budynkiem szkoły zebrało się prawie pół tysiąca osób, by wspólnie dzielić przeżycia wywołane światłem, ogniem i muzyką.

Trzy dni zleciały niesamowicie szybko. W niedzielę dało się usłyszeć wśród konwentowiczów pytanie: kiedy następny konwent? Możemy Wam obiecać, że w 2015 roku zobaczymy się ponownie. A kiedy? Czas pokaże.
Jeżeli do tej pory będzie Wam za mało fantastyki to pamiętajcie, że w Brwinowie spotykamy się w Klubie Fantastyki przynajmniej raz w miesiącu. Niech to będzie takie skromne wypełnienie czasu do przyszłego konwentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *