“UWIKŁANA” – PREMIERA W NOCY

Dziś o północy nastąpi premiera najnowszej gry książkowej Beniamina Muszyńskiego pt. Uwikłana. To niezwykłe i nieprzeciętne dzieło przygotowano z niezwykłą skrupulatnością i mamy skromną oraz idealistyczną nadzieję, żeby dzięki niej choć trochę zmienić nasz świat na lepsze.

Uwikłana to druga, po grze edukacyjnej Janek – Historia małego powstańca, pozycja naszego wydawnictwa napisana z myślą o konkretnym, historycznym, wydarzeniu. Tym razem naszym nadrzędnym celem było zabrać zdecydowany głos w sprawie zagrożeń związanych z niewłaściwym przechowywaniem niebezpiecznych środków chemicznych. Właściwa akcja tej gry książkowej rozgrywa się na przestrzeni trzech dni, od 1 do 3 grudnia, co nawiązuje do tragedii, jaka miała miejsce w nocy z 2 na 3 grudnia 1984 roku w Bhopalu, kiedy w miejscowej fabryce pestycydów doszło do wycieku szkodliwych substancji. Uwolniona, toksyczna chmura zabiła blisko 2,500 tysiąca ludzi, a dalsze 100 000 doznało uszczerbku na zdrowiu, wielu z tych, którzy dożyli do dziś, wymaga stałego leczenia. Za główną przyczynę tej tragedii uważa się pazerność firmy Union Carbide (obecnie wchodzącej w skład Dow Chemical), która ulokowała swoją fabrykę w środku gęsto zaludnionego miasta i z racji pogarszającej się kondycji finansowej oszczędzała przede wszystkim na niezbędnych środkach bezpieczeństwa oraz renowacji maszyn.

Kolejnym aspektem, który chcieliśmy szczególnie uwypuklić w Uwikłanej jest sposób funkcjonowania osób niewidomych w naszym społeczeństwie. Chociaż wszystkie wydarzenia opisane w najnowszym dziele Beniamina Muszyńskiego są wyłącznie tworem jego wyobraźni, to opisując pewne aspekty życia osób niepełnosprawnych nie opierał się na własnych domysłach, lecz uzyskanych z różnych źródeł informacjach.

Bądźcie z nami dziś w nocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *