“POLITYKA” O WYDAWNICTWIE WIELOKROTNEGO WYBORU

Wczoraj na stronie Polityki, w dziale poświęconym grom, ukazał się artykuł pióra Sonii Fizek dotyczący gameboków i literatury elektronicznej. Autorka opisała m. in. naszą publikację Janek. Historii małego powstańca.

Jak nie trudno zauważyć bardzo wiele z dostępnych na rynku gier książkowych jest anglojęzyczna. Pierwszego polskiego elektronicznego gamebooka „Janek – historia małego powstańca” 1 sierpnia 2011 roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego opublikowało Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru. Książka Macieja Słomczyńskiego i Beniamina Muszyńskiego przeszła nieco niezauważona i została zapewne przyćmiona przez rozmach kampanii reklamowej najnowszego filmu Jerzego Hoffmana. Warto jednak wspomnieć o pierwszej polskiej paragrafówce stworzonej z myślą o Kindlu. Jak możemy przeczytać we wstępie, ta edukacyjna gra książkowa ma stać się konkurencją dla Facebooka, Second Life’a czy gier komputerowych. Autorzy dostrzegają siłę interaktywnych środowisk oraz nawyki młodych ludzi, pochłoniętych kulturą Web 2.0, w której nie ma już miejsca na bierne przyswajanie treści. Najważniejsza staje się możliwość aktywnego współtworzenia, w tym przypadku fabuły. – pisze redaktorka.

Artykuł przybliża czytelnikom portalu Technopolis (należącym do opiniotwórczego tygodnika Polityka) historię gier książkowych oraz główne założenia tego gatunku. Publicystka przede wszystkim skupia uwagę na elektronicznych wersjach znanych gamebooków i innych hiperpowieści, a także perspektywach rozwoju tej gałęzi literatury.

To już druga wzmianka o naszej działalności w prasie mainstreamowej. 24 października o czekającej na premierę naszej następnej publikacji Filmy interaktywne autorstwa Marcina M. Drewsa pisała Polygamia należąca do spółki medialnej Agora SA, przez wielu uważanej za najbardziej opiniotwórczą w Polsce (wydaje m. in. Gazetę Wyborczą).

Cieszy fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz częściej słychać w sieci o gamebookach. To tym bardziej mobilizuje nas, redakcję pisma Masz Wybór i Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru, do intensywnej pracy na rzecz rozwoju tej gałęzi literatury w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *